Cartonnage
CG2015-4-1184
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1184 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Cartonnage |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | Fragment of multicolor cartonnage with image of a falcon on it. |
| Height | 1.27 cm |
| Length | 38.1 cm |
| Width | 15.24 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.