Coffin Fragment
CG2015-4-1175
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1175 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood | Pigment |
| Description | Painted wooden coffin fragment. Preserved decoration is a large nbw ("gold") sign. |
| Height | 3.81 cm |
| Length | 22.86 cm |
| Width | 7.62 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.