Shabti Fragment
29-87-679.13
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-87-679.13 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Inscription Language | Egyptian Language |
| Description | Fragment of a faience shabti, representing the lower legs and a portion of the feet. The front of the feet are broken away. A partial column of text runs down the front. |
| Height | 4.55 cm |
| Width | 2.47 cm |
| Depth | 3.05 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | 0200 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.