Shabti Fragment
29-87-679.11
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-87-679.11 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Fragment of a ceramic shabti representing the lower legs and feet. No inscription. |
| Height | 6.51 cm |
| Width | 2.98 cm |
| Depth | 3.53 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | 0195 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.