Shabti Fragment
29-87-679.8
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-87-679.8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Fraience fragment of a shabti representing the central leg portion. Single column of poorly-rendered hieroglyphs runs down the front. |
| Height | 3.3 cm |
| Width | 2.16 cm |
| Depth | 1.97 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | 0187 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.