Shabti
29-87-679.7
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-87-679.7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Faience shabti with modeled ears, arms crossed over chest, right over left, and hands hold molded adzes. Original inscription on the front of the legs is illegible. Front portion of the feet is broken away. Flat back, no basket. |
| Height | 11.78 cm |
| Width | 4.71 cm |
| Depth | 3.13 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | 0166 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.