Shabti Fragment
29-87-679.2
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-87-679.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Lower portion of a faience shabti. Inscription on the front, bottom, and back. |
| Height | 5.5 cm |
| Width | 2.59 cm |
| Depth | 3.27 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | 045 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.