| Object Number | E10795C |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sudan | Nubia | Buhen |
| Locus | K15 |
| Period | New Kingdom |
| Date Made | 1539 -1075 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Carnelian | Bronze |
| Description | Carnelian button set with a bronze loop through the middle. |
| Height | 1.27 cm |
| Length | 1.27 cm |
| Width | 1.27 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Nubia, Buhen; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1910 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




