| Object Number | E10781D |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sudan | Nubia | Buhen |
| Locus | K13 |
| Period | Late Middle Kingdom |
| Section | Egyptian |
| Materials | Silver |
| Description | Silver pendant in the form of a bivalve shell (wDA). |
| Height | 2.54 cm |
| Length | 2.86 cm |
| Width | 0.64 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Nubia, Buhen; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1910 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

