Figurine
Bust
MS1970
From: Italy
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS1970 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Italy |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Female Head |
| Description | Female head, detailed hair, white slip on surface, very dirty |
| Height | 5.6 cm |
| Width | 4.6 cm |
| Depth | 3.3 cm |
| Credit Line | Museum Purchase; Subscription of John Wanamaker, 1896 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.