Burnisher
E17987
From: Egypt | Nubia | Buhen
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17987 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Buhen |
| Locus | H74 | Chamber A |
| Section | Egyptian |
| Materials | Stone |
| Description | Round black pebble, possibly used as a burnisher. |
| Height | 1.22 cm |
| Length | 1.92 cm |
| Width | 1.72 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Nubia, Buhen; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1910 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.