Loop
29-108-452
From: Israel | Beth Shean
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-108-452 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Israel | Beth Shean |
| Archaeology Area | Level I or II, summit |
| Period | Byzantine | Early Arabic |
| Date Made | 300-1100 CE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Bronze |
| Description | Side loop in the shape of an inverted triangle, curved, with a ring surmounting the base of the triangle. Probably used for attaching a handle to a vessel. |
| Length | 5.7 cm |
| Width | 2.4 cm |
| Depth | 2.3 cm |
| Credit Line | Expedition to Beth Shean (Beisan); Clarence Fisher, 1921-1928 |
| Other Number | 3045 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.