Figurine
54-28-71
From: Cyprus | Kourion | Sanctuary of Apollo Hylates
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 54-28-71 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Sanctuary of Apollo Hylates |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Votive Deposit |
| Date Made | 320-300 BC |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Terracotta |
| Description | Handmade except for face (cast from mold); solid. "Horse (type 37) and rider (stiff cap, on which two-rowed wreath); the rider wears amkle-length trousers; his right arm is raised." Face from "mold 12A." missing: horse's right foreleg and lower part of left foreleg, right side of hose; rider's arms and feet. |
| Height | 20.3 cm |
| Width | 7.3 cm |
| Depth | 11.2 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, George H. McFadden, 1954 |
| Other Number | T368 - Other Number | 2186 - Other Number | Sh721 - Field Number | B1559 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




