Headdress
SA2910
From: Colombia | Department of Caqueta
Curatorial Section: American
| Object Number | SA2910 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Colombia | Department of Caqueta |
| Culture Area | South American Culture Area |
| Period | Early 20th Century |
| Date Made | 1900-1919 CE |
| Section | American |
| Materials | Feather | Fiber | Seed | Glass | Plant Fiber |
| Description | Cacique's headdress. Feathered headdress with string of seed pods and beads; fiber disk and bark disc with feather inlay. |
| Height | 114.3 cm |
| Width | 25.4 cm |
| Depth | 3.81 cm |
| Credit Line | Purchased from Walter C. Wyman, 1924 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.