Amulet
E17976
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17976 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Green faience amulet bead of a shell. Stringing bail at both ends. |
| Length | 1.83 cm |
| Width | 1.23 cm |
| Thickness | 0.33 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Junior Expedition to Nubia, Aniba; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1911 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.