Object
31-20-1616
From: United States of America | Alaska | Yukon Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-20-1616 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | United States of America | Alaska | Yukon Island |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | 2 D, 3' 6" - 4', VII |
| Section | American |
| Materials | Antler |
| Description | 2 prongs. With finger grips? |
| Length | 19.5 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Alaskan Expedition, Frederica de Laguna, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.