| Object Number | 88-16-107 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Asia |
| Section | Asian |
| Materials | Clay |
| Description | Large pot with curved bottom. Rough outside which is scored all over aside from the neck. Flares out at opening. Was pieced togehter from sherds-repair work is evident. Surfaces are very dark. |
| Height | 18 cm |
| Width | 28 cm |
| Outside Diameter | 18.7 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1988 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



