Jar
Cinerary Urn
MS3257A
Location: On Display in the Etruscan Italy Gallery
From: Italy | Etruria | Orvieto
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS3257A |
| Current Location | Etruscan Italy Gallery - On Display |
| Culture | Etruscan |
| Provenience | Italy | Etruria | Orvieto |
| Date Made | 6th century BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Impasto |
| Description | Impasto Spherical Cinerary Urn and Lid (B). Jar with spreading, trumpet shaped foot. Spherical body. Collar neck. two double-ring handles, one half ofeach formed by neck and head of goose. On opposite sides is an applique of the neck and head of a goose or a snake. Red clay, surface covered with white slip on which are traces of decoration in red. NB This description does not match the photo. |
| Height | 33 cm |
| Outside Diameter | 28.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Riccardo Mancini; Subscription of John Wanamaker, 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
