Shabti Fragment
E17973
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17973 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Lower legs and feet of a faience shabti. Four hieroglyphs remain. |
| Height | 2.4 cm |
| Width | 1.31 cm |
| Depth | 1.31 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Junior Expedition to Nubia, Aniba; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1911 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.