Vessel Fragment
E17969
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17969 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Locus | An32? | An33? | An38? |
| Section | Egyptian |
| Materials | Glass |
| Description | Lot of two fragments of a glass vessel. |
| Length | 3.77 cm |
| Width | 2.84 cm |
| Thickness | 0.23 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Junior Expedition to Nubia, Aniba; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1911 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.