Bronze Fragment
E17968
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17968 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Locus | An32? | An33? | An38? |
| Section | Egyptian |
| Materials | Bronze |
| Description | Two fragments of a bronze vessel, possibly a bowl. |
| Height | 5.08 cm |
| Length | 2.54 cm |
| Width | 0.32 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Junior Expedition to Nubia, Aniba; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1911 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



