Inlay
E17960
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17960 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Locus | An26? | An29? |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Light green faience inlay. Linen pattern on the back. |
| Height | 2.11 cm |
| Length | 3.38 cm |
| Thickness | 0.2 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Junior Expedition to Nubia, Aniba; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1911 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.