Rod
E17951
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17951 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Locus | An32 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ivory |
| Description | Two joining framents of an ivory rod or bar, rectangular in cross section. Broken and repaired at one end. |
| Height | 0.64 cm |
| Length | 12.7 cm |
| Width | 0.64 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Junior Expedition to Nubia, Aniba; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1911 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.