Ostracon
CG2015-4-1143
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1143 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Ostracon with incised pot mark. Signs resemble a "wep" sign and a poorly executed "set" (throne) sign. |
| Height | 4.8 cm |
| Width | 3.4 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.