Ostracon
CG2015-4-1113
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1113 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Ceramic ostracon with at least three columns of Demotic inscriptions in ink on the exterior. |
| Height | 14.61 cm |
| Length | 24.76 cm |
| Width | 6.35 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.