Worked Stone
CG2015-4-1104
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1104 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Limestone fragment of worked stone. Traces of yellowing color on one edge. Cleaved in two pieces. |
| Height | 11 cm |
| Length | 7 cm |
| Width | 4 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.