Game Board
CG2015-4-1102
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1102 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Roughly worked limestone fragment with a fragmentary crudely incised partial gameboard for senet on it. |
| Height | 6 cm |
| Length | 23 cm |
| Width | 14 cm |
| Other Number | 1006 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.