Sherd
CG2015-4-1081
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1081 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Two joining sherds from a large Nile silt vessel. |
| Height | 18 cm |
| Width | 28 cm |
| Thickness | 1.33 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.