Shabti Fragment
CG2015-4-1071
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1071 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Leg fragment of a shabti. Four lines of text wrap around legs, and are read from right to left. They record a portion of the shabti spell. |
| Height | 5.6 cm |
| Width | 2.9 cm |
| Depth | 1.88 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.