Shabti
CG2015-4-1070
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1070 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Turquoise faience shabti with no inscription. Poorly-defined features, hands modeled and hold modeled adzes. Encrustations on the back. |
| Height | 7.4 cm |
| Width | 2.51 cm |
| Depth | 2.07 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.