Box Fragment
CG2015-4-1067
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1067 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood |
| Description | Fragment of a shabti box (uncertain), with three internal cavities carved out. |
| Height | 4.96 cm |
| Length | 24.8 cm |
| Width | 4.69 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.