Model Fragment
CG2015-4-1061
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1061 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood |
| Description | Long thin piece of wood, curved at one end. Surface is covered with a thin layer of gypsum plaster. |
| Height | 0.63 cm |
| Length | 16.5 cm |
| Width | 2.61 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.