Model Fragment
CG2015-4-1059
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1059 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood |
| Description | Fragment of a wooden tomb model depicting a tray, with a wicker box atop it. The two objects are pegged together, and a peg protruding from the top of the box indicates that there was once another piece. |
| Height | 6.54 cm |
| Length | 9.11 cm |
| Width | 5.44 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.