Model Fragment
CG2015-4-1057
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1057 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood |
| Description | Fragment of a wooden model depicting the head of a woman. She wears a tripartite black wig, with her ears visible. Arms missing, and the figure is broken off just below the shoulders. |
| Height | 6.29 cm |
| Width | 3.72 cm |
| Depth | 2.9 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.