Model Fragment
CG2015-4-1055
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1055 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood |
| Description | Three joining parts of a wooden figure of a man, once part of a boat model. In its original configuration, the man's two arms were both held up, perhaps once holding sail rigging. He wears a plain black wig, and his white kilt is indicated only by paint. His body is painted red. Left foot missing. |
| Height | 12.7 cm |
| Width | 5.22 cm |
| Depth | 2 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.