Statue Fragment
CG2015-4-1049
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1049 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood |
| Description | Two joining pieces of a wooden statue head, depicting a man with a tightly woven wig which covers his ears. Surface is slightly eroded. Possibly from a statue or a tomb model. |
| Height | 5.08 cm |
| Width | 3.86 cm |
| Depth | 4.23 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.