Animal Bone
CG2015-4-1042
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1042 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Animal Bone |
| Description | Animal bone with a joint at one end. Top and bottom of the bone are serrated. |
| Height | 1.1 cm |
| Length | 4.7 cm |
| Width | 1.3 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.