Fragment
CG2015-4-1037
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1037 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood (uncertain) | Ivory (uncertain) |
| Description | Small square fragment of wood or possibly ivory, curved on one surface, and flat on the opposite. The curved surface has a series of inscribed parallel lines. The flat bottom has a meandering grain pattern. |
| Length | 1.22 cm |
| Width | 0.94 cm |
| Thickness | 0.27 cm |
| Other Number | 6840 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.