Vessel Fragment
CG2015-4-1026
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1026 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Breccia |
| Description | Base sherd from an Early Dynastic breccia bowl. There is a portion of an incised circle at the bottom of the vessel. |
| Height | 10.41 cm |
| Width | 13.5 cm |
| Depth | 1.62 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.