Vessel Fragment
CG2015-4-1021
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1021 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Travertine |
| Description | Fragment of the base of a stone vessel, either travertine or calcite. Interior is rough. Exterior is polished, and there is a single protruding handle. |
| Height | 10.13 cm |
| Width | 1.19 cm |
| Thickness | 1.03 cm |
| Other Number | E 135 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.