Vessel Fragment
CG2015-4-1020
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1020 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Travertine |
| Description | Fragment of the base of an Early Dynastic stone bowl, possibly travertine or tuffaceous limestone. A portion of an incised ring is visible at the bottom of the bowl. |
| Height | 14.4 cm |
| Width | 9.77 cm |
| Thickness | 1.75 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.