Head Rest
Fragment
CG2015-4-1015
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1015 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood |
| Description | Two joining pieces of a headrest, representing the column and a portion of the upper rest. Holes and two nails on the top surface, possibly from a repair. |
| Height | 7.7 cm |
| Length | 11.36 cm |
| Width | 7.24 cm |
| Other Number | 7 Ty S 29 29A - Other Number | Y S 546 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.