Wood Fragment
CG2015-4-1014
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1014 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ebony Wood |
| Description | Strips of hard black wood (probably ebony). Many have holes through them, meant for affixing to another object. One fragment has the remains of two dovetail-shaped carving at one end, one of which has the remains of red-colored material in it. |
| Height | 0.22 cm |
| Length | 21.7 cm |
| Width | 0.64 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.