Model
Axe
CG2015-4-1010
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1010 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Palm Fiber |
| Description | Model axe made out of palm fiber. |
| Height | 6.14 cm |
| Length | 13 cm |
| Width | 1.38 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.