Statuette Fragment
CG2015-4-1005
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1005 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Bitumen (uncertain) |
| Description | Fragment of a seated leonine (?) figure, depicting the hindquarters and tail. |
| Height | 1.64 cm |
| Length | 2.7 cm |
| Width | 0.8 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.