Scaraboid
E17948
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17948 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Locus | An28 | Chamber A |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Faience scaraboid in the shape of a hedgehog (?). Uninscribed. |
| Height | 0.53 cm |
| Length | 1.04 cm |
| Width | 0.59 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Junior Expedition to Nubia, Aniba; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1911 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.