Flake
E17942
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17942 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Locus | An12 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Flint |
| Description | Flint flake. |
| Length | 7.63 cm |
| Width | 6.07 cm |
| Thickness | 0.93 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Junior Expedition to Nubia, Aniba; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1911 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.