Fragment
E17941
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17941 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Locus | An7 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Lot of two fragments of a faience amulet (?). |
| Length | 4.73 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Thickness | 0.78 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Junior Expedition to Nubia, Aniba; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1911 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.