Inlay
E17937
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17937 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Locus | An27 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Fragment of a faience eye inlay (?). |
| Height | 0.51 cm |
| Length | 2.19 cm |
| Width | 0.63 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Junior Expedition to Nubia, Aniba; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1911 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.