Amulet
E17936
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17936 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Locus | An27 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Small bead amulet of the goddess Taweret. |
| Height | 1.01 cm |
| Width | 0.55 cm |
| Thickness | 0.31 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Junior Expedition to Nubia, Aniba; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1911 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.